Pierwsze spotkanie krajowe Knowledge Hub
W dniu 5 grudnia 2023 r. Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW zorganizowało w Warszawie pierwsze krajowe spotkanie w ramach nowej inicjatywy UE pn. Knowledge Hub (Centrum Wiedzy) w obszarze przeciwdziałania radykalizacji i zwalczania ekstremizmu oraz terroryzmu.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele następujących ministerstw i innych instytucji centralnych, których zakres działań może pomóc w realizacji misji CPT ABW ukierunkowanej na kształtowanie kultury bezpieczeństwa poprzez budowanie świadomości antyterrorystycznej w społeczeństwie:
- Ministerstwo Sprawiedliwości,
- Ministerstwo Finansów – GIIF,
- Krajowa Administracja Skarbowa – DIF,
- Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej,
- Ministerstwo Edukacji i Nauki,
- Ministerstwo Zdrowia,
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – DPP,
- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – DBN,
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych – DBD oraz Referat ds. Komunikacji Strategicznej,
- Policja,
- Straż Graniczna,
- Służba Więzienna.
W trakcie spotkania zgromadzeni przedstawiciele ww. instytucji zostali zapoznani z misją, zadaniami oraz dotychczasową działalnością CPT ABW, jak również uzyskali informacje na temat funkcjonowania inicjatywy Knowledge Hub, oraz praktycznych rozwiązań, jakie są związane z funkcjonowaniem tego gremium i korzyści dla wszystkich podmiotów biorącym w nim udział.
Nowy mechanizm współpracy w przeciwdziałaniu radykalizacji Knowledge Hub promowany przez Komisję Europejską stanowi reorganizację aktualnie funkcjonującego mechanizmu. W proponowanej przez Komisję postaci ma on wejść w życie od 2025 r. i ma skupić w jednym miejscu praktyków, decydentów i ośrodki naukowo-badawcze oraz skoncentrować się na urzeczywistnianiu kluczowych działań prewencyjnych w tzw. obszarach strategicznych (m.in. takich jak: budowanie świadomości, przeciwdziałanie rozpowszechnianiu ekstremistycznych ideologii w przestrzeni online, przeciwdziałanie radykalizacji w więzieniach, współpracy z instytucjami kuratorskimi, resocjalizacji i integracji społecznej, przeciwdziałanie niepożądanemu finansowaniu ekstremizmu i terroryzmu).
Polska jest pierwszym krajem, który przeprowadził takie krajowe spotkanie koordynacyjne w UE, co po raz kolejny potwierdza zaangażowanie i determinację CPT ABW w działania zmierzające do wzrostu poziomu odporności polskiego społeczeństwa na zagrożenia związane z terroryzmem i brutalnym ekstremizmem.