Rada Europy przyjmuje nową strategię antyterrorystyczną na lata 2023-2027
Odpowiadając na zmieniający się charakter zagrożeń terrorystycznych w Europie, Rada Europy przyjęła w dniu 08.02.2023 r. nową strategię antyterrorystyczną na lata 2023-2027.
Strategia ukierunkowana jest na wzmocnienie wysiłków w zakresie zwalczania terroryzmu w Europie i poza nią poprzez zajęcie się nie tylko przejawami terroryzmu, ale także jego pierwotnymi przyczynami i czynnikami napędzającymi szczególnie w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej.
Szczegółowe cele zakładają zajęcie się:
- rosnącym zagrożeniem ze strony brutalnego ekstremizmu w Europie,
- gwałtownym wzrostem nadużyć nowych technologii w zakresie przesyłania treści propagandowych, rekrutacji i szkoleń online do ugrupowań terrorystycznych,
- wzajemnym oddziaływaniem aktów terroryzmu na naruszanie zasad konfliktów zbrojnych w kontekście zbrodni wojennych.
Przyjęta strategia stanowi kontynuację szeregu działań podjętych w ramach strategii zwalczania terroryzmu na lata 2018–2022. Przewiduje on kompleksowe podejście składające się z 24 działań ukierunkowanych na wzmocnienie zdolności prewencyjnych, represyjnych i ochronnych organów krajowych poprzez opracowanie zestawu wiążących i niewiążących norm prawnych, raportów analitycznych i narzędzi modelowych. Oczekiwane wyniki obejmują opracowanie narzędzi dotyczących czynników napędzających brutalny ekstremizm prowadzący do terroryzmu oraz wypracowanie zaleceń dotyczących zwalczania terroryzmu i radykalizacji postaw w Internecie. Strategia przewiduje również ustalenie wytycznych w takich sprawach, jak (re)integracja kobiet i dzieci powracających ze stref konfliktu oraz innych osób dotkniętych terroryzmem.