Nawigacja

Aktualności

UN CTED pozytywnie opiniuje stopień wdrożenia przez Polskę antyterrorystycznych rezolucji Rady Bezpieczeństwa

Komisja ds. Zwalczania Terroryzmu / Dyrekcja Wykonawcza Komitetu Zwalczania Terroryzmu (CTED) w dniach 9 - 13 grudnia 2019 r. badała dostosowanie polskiego ustawodawstwa do wymagań związanych z wiążącymi nasz kraj rezolucjami Rady Bezpieczeństwa w sprawie zwalczania terroryzmu. W tym celu odbyła spotkania z centralnymi oraz naczelnymi organami władzy publicznej, a także przeprowadziła konsultacje z ekspertami organów systemu antyterrorystycznego RP, w tym przedstawicielami CPT ABW.

Podobnie jak w przypadku wizyt oceniających w innych państwach członkowskich, w zainteresowaniu ONZ mieścił się szeroki zakres zagadnień tj.: wdrażanie przez Polskę przepisów prawnych w zakresie przestępstw terrorystycznych, przepisy i działania mające na celu przeciwdziałanie finansowaniu terroryzmu, praktyki w zakresie bezpieczeństwa i egzekwowania prawa, wysiłki na rzecz zabezpieczenia granic Polski oraz starania mające na celu przeciwdziałanie podżeganiu do terroryzmu, rekrutacji do grup terrorystycznych i wzrostowi brutalnego ekstremizmu.

W następstwie rząd RP poinformował CTC o realizacji zaleceń po wizycie oceniającej wdrożenie rekomendacji Komitetu ONZ. W efekcie Polska stała się czwartym państwem członkowskim spełniającym rekomendacje sformułowane przez CTED.

Więcej na: https://www.gov.pl/web/diplomacy/meeting-with-representatives-of-un-counter-terrorism-committee

Opcje strony

do góry