Nawigacja

Aktualności

21 sierpnia Dniem Pamięci i Hołdu dla Ofiar Terroryzmu

Międzynarodowy Dzień Pamięci i Hołdu dla Ofiar Terroryzmu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 2017 roku poprzez rezolucję nr 72/165

Geneza ustanowienia tego dnia sięga długoletnich wysiłków wielu krajów, organizacji społecznych i ofiar terroryzmu w celu upamiętnienia i oddania hołdu osobom, które straciły życie w wyniku aktów terrorystycznych oraz wyrażenia solidarności z tymi, którzy je przeżyli.

Historia zwrócenia międzynarodowej uwagi na problem terroryzmu i potrzeby uczczenia ofiar sięga wielu lat. W miarę jak terroryzm stał się globalnym wyzwaniem, społeczności międzynarodowe zaczęły dążyć do zwiększenia świadomości na temat jego negatywnych skutków oraz konieczności wsparcia ofiar i ich rodzin. Działania te miały na celu również podkreślenie jedności państw w walce z terroryzmem oraz promowanie wartości pokoju, bezpieczeństwa i współpracy.

Ustanowienie Międzynarodowego Dnia Pamięci i Hołdu dla Ofiar Terroryzmu ma na celu:

  1. Upamiętnienie ofiar: Dzień ten ma na celu oddanie hołdu wszystkim osobom, które straciły życie w wyniku aktów terrorystycznych oraz zwrócenie uwagi na ich cierpienie i straty.
  2. Wspieranie ofiar: Poprzez to wydarzenie chce się również zwrócić uwagę na potrzebę wsparcia ofiar terroryzmu oraz ich rodzin, zarówno w zakresie materialnym, jak i emocjonalnym.
  3. Walka z terroryzmem: Obchodzenie tego dnia przypomina o konieczności wzmocnienia międzynarodowego współdziałania w celu zwalczania terroryzmu i przeciwdziałania ekstremizmowi.
  4. Promowanie wartości pokoju i jedności: Dzień ten ma na celu podkreślenie wartości pokoju, bezpieczeństwa i współpracy między państwami oraz społecznościami.

Międzynarodowy Dzień Pamięci i Hołdu dla Ofiar Terroryzmu nie tylko oddaje hołd ofiarom i promuje walkę z terroryzmem, ale również podkreśla potrzebę budowania społeczeństw opartych na zasadach poszanowania praw człowieka i pokoju.

Opcje strony

do góry